Jak zrobić piękne, oryginalne pisanki

Udekorują wielkanocny stół i koszyczek ze święconką. Możesz razem z dziećmi ozdobić je na różne sposoby.

Malowane farbką

Reklama

Wybierz jajka o białych skorupkach. Ugotuj je na twardo, ostudź. Oddziel połowę jajka taśmą malarską. Pędzelkiem nanieś niebieską farbę: akrylową, plakatową lub przeznaczoną do pisanek.

Możesz malować jajo wzdłuż lub w poprzek, jednym lub kilkoma odcieniami. Jeśli chcesz zastosować barwnik spożywczy w płynie, ugotowane jajko połóż na łyżce, zanurz w farbce do połowy albo przytrzymaj w palcach i część jajka włóż na chwilę do roztworu. Wyjmij, osusz.

Drapane, we wzorki

Potrzebujesz kraszanek ufarbowanych na mocny kolor, np. w tradycyjny sposób. Ugotuj je w łupinach cebuli albo w soku z buraka i dodaj łyżkę octu (odcień będzie intensywniejszy).

Kiedy wystygną, zaznacz na nich ołówkiem dekoracyjny motyw, a potem ostrożnie wydrap go nożykiem do papieru (np. do cięcia tapet).

Z naklejkami

Wypróbuj gotowe naklejki z wielkanocnymi lub innymi ładnymi motywami. Możesz też wyciąć i nakleić dowolne kształty z bibuły czy cienkiego filcu albo przystroić jajka koralikami, cekinami, dekoracyjną gipiurą.

Jeśli masz w domu ozdobny dziurkacz, wytnij nim wzory z folii samoprzylepnej i naklej je na jajka. Warto wtedy ufarbować pisanki jeszcze raz – w innym, kontrastowym barwniku. Osusz je, a następnie oderwij naklejki, pisanki będą dwukolorowe.

Dekorowane dekupażem

Poszukaj serwetek z drobnym, najlepiej kwiatowym motywem. Wytnij z nich wzory, które chcesz naklejać (nie mogą być zbyt duże, bo będę się brzydko marszczyć!). Tą techniką zwykle ozdabia się wydmuszki (nie jajka gotowane) i jajka drewniane.

Posmaruj je klejem do dekupażu lub wikolem, nanieś wycięte motywy, wyrównaj pędzlem. Gdy wyschną, całość polakieruj.

Zdobione flamastrem

Zdecyduj się na cienki marker, który szybko schnie, jest wodoodporny i się nie rozmazuje. Ugotowane, osuszone jajko połóż na kieliszku. Najpierw narysuj deseń biegnący przez środek, potem wypełnij obie połówki.

Warto wcześniej naszkicować sobie wzór ołówkiem, bo markera już się nie zetrze.

Jako inspirację wykorzystaj dowolne motywy, choćby te z porcelanowej zastawy. Pisanki będą jej ciekawym uzupełnieniem. Jeśli malujesz wydmuszki, przewlecz przez skorupkę tasiemkę z koralikiem i zawieś pisanki na baziach czy gałązkach brzozy stojących w wazonie.

Owinięte włóczką

Przyda ci się wełna, mulina lub sznurek w kilku odcieniach. Możesz przystroić nimi wydmuszki i jajka styropianowe. Zacznij od naniesienia, na czubek każdego, warstwy kleju do tkanin albo wikolu. Przyklej końcówkę sznurka, zwiń go w spiralę.

Znów posmaruj skorupkę klejem, przymocuj sznurek, dociśnij. Stopniowo oklej tak całe jajo. Na koniec szpilką przypnij do pisanki zawieszkę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • Jak dbać o ubrania

    Każdy z nas chciałby, by ulubiona bluzka czy bielizna jak najdłużej zachowała swój kolor i fason, a to przecież nie jest takie trudne! Skorzystaj z kilku praktycznych rad. więcej