Jak urządzić pokój dla nastolatka

Urządzanie pokoju nastolatka to duże wyzwanie. Nie próbuj zmieniać niczego sama. Twoje dorastające dziecko ma już silną potrzebę zaznaczania swojej odrębności.

Reklama

Czy wiesz, bez czego twój nastolatek nie może się obejść w swoim pokoju? Bez łóżka! I nie dlatego, że na nim śpi. On na nim robi wszystko. Je, uczy się, czyta, przegląda Facebook, słucha muzyki, przyjmuje swoich gości...

To centrum pokoju! Dlatego jego wybór powinien być naprawdę przemyślany!

Tu wszystko jest po coś

✣ I wszystko jest ważne! Ingerowanie w przestrzeń nastolatka to wchodzenie na grząski grunt. Tu każdy szczegół to manifestacja: zainteresowań, pasji, poglądów. Pozwól na to.

Podsuwaj tylko sprytnie takie rozwiązania, które pomogą w utrzymaniu porządku. Bo na wyrażanie siebie się zgadzasz, na bałagan – już niekoniecznie.

✣ Organizacja, ale z pomysłem! Jak nakłonić nastolatka do porządku w notatkach i pilnowania ważnych terminów? Potrzebujesz silnych argumentów! Ciekawy design biurkowych akcesoriów skusi najbardziej wybrednego!

Kryjówka. Nastolatek czasem chce się schować. Nie zakazuj tabliczki: „nie wchodzić”.

✣ Prewencja! Nie zamieniaj się w „niewidzialną dłoń” i nie sprzątaj pokoju swojemu dorastającemu dziecku, gdy nie ma go w domu! To niczego nie zmieni. Jeżeli narzucisz określoną organizację w pokoju nastolatka, są duże szanse, że ją utrzyma.

Podsuń kosz na papiery, pudełko na gadżety, np. pendrive’y, pojemnik na czasopisma. W ten sposób unikniesz argumentacji swojego dziecka, że wszystko leży na podłodze, bo nie ma gdzie tego trzymać...

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Olivia

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej