Jak ułożyć panele?

Zamiast płacić fachowcowi, spróbujmy zrobić to same.

Do układania paneli wystarczą nam umiejętności majsterkowicza.

Pierwszy rząd

Zaczynamy układać od lewego narożnika ściany. Panele mają tzw. pióro i wpust. Umożliwia to łączenie deseczek w systemie click. Elementy układane w pierwszym rzędzie powinny być skierowane piórem do ściany.

Przycinanie

Reklama

Ostatni panel w rzędzie zwykle trzeba przyciąć. Robimy to od strony wpustu. Pióro musi pozostać, aby możliwe było połączenie ostatniego panelu z poprzednim.

Wykańczanie

Po ułożeniu wszystkich paneli montujemy listwy przypodłogowe. Pamiętajmy, że należy mocować je do ścian, nie do podłóg.

Koszty usługi

Za układanie paneli musielibyśmy zapłacić średnio 24 zł za m². Ułożenie podłogi w całym mieszkaniu o powierzchni 50 m² kosztowałoby nas 1200 zł. Jeśli chcielibyśmy zerwać starą podłogę, musimy dodatkowo wydać 6 zł za m², czyli 300 zł. Wydasz około 1500 zł!

Koszt w domu

Układając podłogę samodzielnie, zapłacimy tylko za narzędzia. Pomijając koszt paneli, musimy kupić młotek (ok. 15 zł) oraz piłę (ok. 20 zł). Oczywiście, jeśli nie mamy tych narzędzi w domu. Gdy wybierzemy panele montowane bez kleju, oszczędność będzie jeszcze większa. Możemy też kupić takie, które układa się na starej podłodze, np. firmy Wicanders. Wydasz około 35 zł!

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • Uwaga na kleszcze

    Przenoszą bardzo poważne choroby, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu Twojego pupila. Nie lekceważ więc sprawy i przygotuj się na sezon kleszczowy. więcej