Jak się pozbyć grzyba ze ściany?

Ciemne kropki pojawiające się na ścianach to pierwsze oznaki grzyba, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także szkodzi zdrowiu.

Od czego zacząć? Grzyb pojawia się w mieszkaniach, w których jest zbyt wilgotno. Walkę z nim należy zacząć od przywrócenia prawidłowej wilgotności pomieszczenia. Wezwij kominiarza, który sprawdzi jakość wentylacji.

Reklama

Staraj się często wietrzyć mieszkanie lub, gdy jest chłodniej, chociaż rozszczelniać okna. Nie zasłaniaj zagrzybionej ściany meblami, bo cień spowoduje jego większe namnażanie się. Możesz także pod ścianą postawić farelkę, która grzyba „wysuszy”.

Jak go usunąć grzyba?

Zacznij od ściągnięcia osadu ze ściany odkurzaczem lub szczotką o sztywnym włosiu. Możesz to zrobić na sucho lub mokro – czystą wodą, ewentualnie z dodatkiem detergentu. Jeśli grzybnia wniknęła głębiej, należy skuć tynk na obszarach jej występowania. Użyj do tego młotka i dłuta. Skuj także trochę tynku wokół plamy, by mieć pewność, że dokładnie usunęłaś grzyba.

Tak odsłonięte podłoże ponownie wyczyść szczotką i przemyj czystą wodą. Poczekaj, aż wyschnie. Nasącz mur preparatem grzybobójczym (np. Izohan Grzybostop, Atlas Mykos, Tytan środek grzybobójczy, ceny od 10 zł). Nałóż 2–3 warstwy. Poczekaj, aż ściana dobrze wyschnie. Pamiętaj, że środki grzybobójcze są toksyczne, dlatego przy pracy używaj maseczki ochronnej i rękawic. Teraz możesz nałożyć nowy tynk i pomalować go, najlepiej farbą antygrzybiczną.

Grzyb na fugach

Jeśli problem grzyba pojawia się tylko w łazience na fugach lub silikonie, może oznaczać, że masz złe drzwi do łazienki (muszą być z kratką na dole lub dziurami) lub źle pracujący wywietrznik – możesz zamontować elektryczny. Silikon wymień na silikon sanitarny antygrzybiczny, a fugi szoruj raz w tygodniu środkiem na bazie chloru.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Każdej zimy tęsknimy za latem i upalnymi dniami, ale kiedy nadchodzą, często mamy ich dosyć. Powodem są palące promienie słoneczne, które wszystkim zamkniętym czy to w domach czy też w biurach,... więcej