Jak segregować śmieci?

Od 1 lipca 2013 r. zmieniają się zasady gospodarowania odpadami. Teraz możesz zdecydować, czy chcesz je segregować. Sprawdź, co zyskujesz.

Nowa ustawa przenosi odpowiedzialność za wywóz i składowanie odpadów na gminy. Wiąże się to także z podniesieniem opłat. Jeśli jednak zdecydujesz się na segregowanie swoich śmieci, opłaty będą niższe.

Trzeba pamiętać, że mieszkańcy bloków składają do spółdzielni deklarację o utylizacji śmieci. Korzystanie z segregowania śmieci będzie możliwe wtedy, gdy opowiedzą się za tym lokatorzy w całym bloku.

Reklama

Gdy jesteś właścicielem domu wolnostojącego, musisz zadeklarować sposób utylizacji śmieci w specjalnym oświadczeniu, które znajdziesz na stronach internetowych twojego urzędu gminy.

Gdy zdecydujesz się segregować śmieci, należy zorientować się, w jaki sposób będą utylizowane odpady w Twojej miejscowości. Każda gmina przyjęła własną kolorystykę oznaczania odpowiednich kontenerów.

Może się wydawać, że segregowanie niesie ze sobą więcej trudności, jednak przeważają pozytywy. Po pierwsze, opłaty na jednego mieszkańca będą mniejsze, po drugie, tzw. recykling surowców wpływa na ekologię.

Musisz wiedzieć, że np. wykorzystanie tony makulatury pozwala uchronić przed ścięciem 17 drzew! Natomiast przeróbka aluminium oszczędza 96 proc. energii oraz zmniejsza zanieczyszczenie wody o 97 proc. potrzebnej do jego produkcji.

Zapoznaj się z informacjami w kółkach, co należy zrobić z poszczególnymi śmieciami, by segregowane śmieci mogły stać się surowcami wtórnymi. Pamiętaj jednak o konsekwencji. Inaczej grożą ci kary.

(Na podstawie materiałów Urzędów Miejskich w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu).

Jeśli istnieje taka możliwość, szkło należy segregować według kolorów – osobno przezroczyste i kolorowe. Trzeba zdjąć wszelkie nakrętki i korki oraz opróżnić z zawartości. Z papieru usuń wszystkie spinacze i zszywki. Nie łącz jednak z makulaturą np. kalki, tłustego papieru i kartoników po mleku.

Plastikowe butelki powinny mieć zdjęte nakrętki i być zgniecione. Do kosza z tymi butelkami nie można jednak wrzucać opakowań po olejach spożywczych i samochodowych. Metalowe śmieci wrzucasz do tego samego kosza, co plastik i kartoniki po mleku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, przestrzeń, która powinna być naszą oazą spokoju. Pragniemy nie tylko w niej odpoczywać, ale także spędzać czas z najbliższymi. Aby tak było,... więcej