Jak segregować odpady

Od 1 lipca obowiązywać będzie tzw. ustawa śmieciowa. Co nas czeka?

Co i jak wyrzucać, żeby nie dodawać sobie pracy

Reklama

Zgodnie z wytycznymi dla gmin, tworzą one punkty selektywnego gromadzenia odpadów. Dlatego nie wszędzie będą dostępne wszystkie rodzaje pojemników.

Czeka nas prawdziwa rewolucja w domu. Jeden śmietnik już nie wystarczy. Teraz nie tylko musimy segregować nasze śmieci, ale też wiedzieć, co, gdzie i jak wyrzucać.

Myjemy, gnieciemy!

Przed wyrzuceniem, plastikowe czy tekturowe opakowania płuczemy i zgniatamy.

Odkręcamy!

Plastikowe zakrętki odkręcamy je i przekazujemy jednej z fundacji: www.zakretki.info, www.zbieramyzakretki.pl , www.uslyszecswiat.org.pl/zakretki.

Nie wolno!

Do pojemników oznakowanych tak, jak w ramce niżej, nie wyrzucamy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz AGD, baterii, świetlówek, nieopróżnionych z farb puszek, zużytej folii po sianokiszonce, opakowań po nawozach, folii ogrodniczej, folii LDPE innych odpadów LDPE, zużytych opon, odpadów przemysłowych, poprodukcyjnych.

W całości

Szklane opakowania (białe, do białego pojemnika, jeśli jest, a kolorowe – do zielonego) myjemy, zdejmujemy nakrętki (do żółtego pojemnika). Nie tłuczemy szkła!

Czysty papier

Wyrzucając papier, karton, zeszyty, kalendarze zawsze usuwamy zszywki, metalowe części i plastikowe wstawki.

Mieszane

Papier zabrudzony (np. po maśle, wędlinie), tłusty lub papier woskowy (katalogi, foldery reklamowe), papier połączony z folią, opakowania z zawartością np. żywnością, wapnem, papier termiczny, faksowy, kalki techniczne, papier przebitkowy (faktury, rachunki), papierowe wkłady wodoodporne, tapety, worki po cemencie, pieluchy jednorazowe, artykuły higieniczne, podpaski, opakowania po mlekach, sokach, sosach.

Co gdzie wrzucamy?

PAPIER Do zielonych pojemników wrzucamy gazety, książki, katalogi, zeszyty, papierowe torby i worki, papier szkolny, biurowy, kartony, tekturę, zrobione z nich opakowania.

ODPADY ZMIESZANE Oznakowane na czarno lub szaro pojemniki są na odpady, które nie nadają się do odzysku, ale podlegają biodegradacji i nie są odpadami niebezpiecznymi.

SZKŁO OPAKOWANIOWE Pojemniki z niebieskim znaczkiem są na słoiki szklane po napojach i żywności, butelki, także po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach. Mogą pojawić się białe pojemniki – te są przeznaczone tylko na szkło białe! ODPADY SUCHE To metal drobny typu śrubki, plastik, gazety, książki, katalogi, zeszyty, prospekty, papierowe torby i worki, papier biurowy, faksowy i fakturowy, tekturowe opakowania pokryte folią aluminiową np. opakowania typu tetra pak po mleku, napojach. Nie wszędzie będą stały czerwone pojemniki!

METAL, TW. SZTUCZNE Pojemniki na puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), opakowania po płynnej żywności, tzw. tetrapaki (np. kartony po mleku, sokach), butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach), plastikowe zakrętki, folię i torebki z tworzy w sztucznych. aluminiowe puszki po napojach, puszki z blachy stalowej np. po konserwach;drobny złom żelazny i metali kolorowych (np. zabawki, narzędzia, garnki, pokrywki od słoików, kapsle z butelek, rury, druty).

BIOODPADY Na odpady kuchenne, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, odpady zielone z ogródków – liście, skoszona trawa, drobne gałązki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej