Jak przygotować bakalie do ciast?

Zdjęcie

Bakalie to nieodłączny element świątecznych wypieków /123/RF PICSEL
Bakalie to nieodłączny element świątecznych wypieków
/123/RF PICSEL

Przygotowując np. keks, nie wystarczy wrzucić do niego bakalii. Aby wykorzystać ich smak, trzeba je przygotować. Migdały zalej wrzącą wodą i po odcedzeniu usuń skórkę, która daje gorzkawy smak.

Orzechy włoskie i laskowe upraż w piekarniku, po czym zawiń w ściereczkę i pocierając, usuń skórkę. Rodzynki namocz w gorącej wodzie i odcedź, gdy napęcznieją. Do wody można dodać skórkę pomarańczową lub sok z cytryny. Zamiast wody można też użyć gorącego mleka.

Reklama

Dla dorosłych: jeśli chcesz namoczyć suszone owoce w alkoholu, najlepiej wybrać rum. Najpierw namocz bakalie przez 2 godz. w wodzie, a później w alkoholu.

Suszone morele i spółka

Owoce suszone, np. figi, morele, rodzynki, idealnie pasują np. do keksu czy piernika. Zawsze jest jednak problem, że wrzucone do ciasta spadają na samo dno. Jest na to prosty sposób.

Owoce trzeba najpierw namoczyć w gorącej wodzie (albo w wersji dla dorosłych – w alkoholu) i odcedzić. Tuż przed dodaniem do ciasta należy obtoczyć je lekko w mące pszennej, wtedy nie opadną. Suszone owoce są także doskonałe do dekoracji wielu świątecznych wypieków.

3 rodzaje orzechów

Włoskie. Mielone dodaje się do ciast, kruszone są jako posypka lub dodatek do słodkich deserów. Połówki mogą być efektowną dekoracją.

Migdały. Do ciast i deserów najlepiej dodawać je w postaci zmielonej, albo płatków migdałowych (można kupić gotowe).

Laskowe. W całości można dodać je do bloków czekoladowych, albo uprażone zanurzyć w czekoladzie. Do ciast lepiej rozdrobnić.

To ważne

Kandyzowane. Dobrze wysuszoną kandyzowaną skórkę pomarańczową lub owoce można przechowywać w szczelnie zakręconym słoiczku długo. Natomiast jeśli zostawimy je w syropie lub wilgotne, należy zużyć je wciągu 4-5 dni, potem mogą spleśnieć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Świat kobiety

Zobacz również

  • Dostarczanie najwyższej jakości wiąże się z odpowiedzialnością, którą Nespresso ponosi nie tylko wobec konsumentów, ale także wobec środowiska. Dlatego od wielu lat, z niezmiennym zaangażowaniem,... więcej