Jak prać wełnę, bawełnę, jedwab

Dzięki odpowiedniemu traktowaniu podczas prania twoje ubrania bardzo długo zachowają ładny wygląd!

Bawełna

Biała bawełna jest bardzo odporna – można ją prać bezpiecznie w pełnym zakresie temperatur w odpowiednim proszku.

Reklama

Bawełna kolorowa, zwłaszcza nowa, może farbować! Pierwszy raz bezpieczniej uprać ją ręcznie w delikatnym proszku lub płynie. Aby zachować intensywność kolorów, zawsze stosuj się do oznaczeń na metce.

Wełna i jedwab

To dwa najdelikatniejsze materiały. Najlepiej prać je ręcznie w letniej (nigdy gorącej) wodzie z mydłem lub płynem. Nie należy ich rozciągać ani intensywnie wyżymać. Warto rozłożyć je „na płasko” aż do wyschnięcia – pomóc może lekkie ugniatanie materiału, na przykład przez gruby ręcznik.

Kolorowe tkaniny

W czarno-białe paski, kolorowe wzory, z różnymi nadrukami... Co zrobić, aby swobodnie je wyprać, nie martwiąc się, że jasne kolory zafarbują lub zszarzeją? Można prać je oddzielnie ręcznie lub – jeśli razem w pralce – użyć specjalnych saszetek Colour Catcher – przyciągają do siebie barwniki oraz brud, chroniąc ubranie przed zafarbowaniem.

Ubrania sportowe

Są wykonane ze specjalnych tkanin: oddychających, nieprzemakalnych, membranowych itp. Nieumiejętne ich pranie może zniszczyć strukturę materiału i jego właściwości. Np. po pewnym czasie zauważysz, że koszulka rozciąga się i nie „oddycha”.

Należy stosować specjalne płyny i prać ręcznie. W niektórych pralkach znajdziesz też specjalny program „sport” przeznaczony do tego typu odzieży.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Świat kobiety

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej