Jak posadzić sałatę?

Jak hodować sałatę w ogródku lub na balkonie? Porady.

Nasiona sałaty wysiewamy do późnego lata, w niewielkich ilościach, by przy wyrośnięciu roślin, nie mieć zbyt wielu główek do zebrania (bo się zmarnują!).

Jeśli w ciągu wzrostu jednej partii dosiejemy kolejne do wilgotnej gleby, zbiorami będziemy cieszyć się do jesieni. Szukamy nasion sałaty dębolistnej lub lollo.

Reklama

Rozsady, które można kupić w ogrodniczych sklepach, znacznie przyspieszą nasze zbiory. Ale i w ich przypadku starajmy się sadzić tylko po kilka sztuk na raz i uzupełniać je w miarę dorastania wcześniej posadzonych.

Umieszczamy je w glebie w odstępach co 20 centymetrów. Grządki nie muszą być duże, dlatego nawet w doniczce na parapecie sałata dobrze nam wyrośnie. Jeśli zadbamy o mniejsze grządki, będą lepsze plony.

Metoda liściowa na balkonie. Na niewielkim miejscu ten sposób hodowania sałaty jest najlepszy. Wysiewamy nasiona co kilka dni przez dwa miesiące.

Siewki przerywamy, zostawiając między nimi odstępy co 5 cm. Po 4-8 tygodniach zbieramy same liście. Przycinamy je mniej więcej 2,5 cm nad powierzchnią ziemi.

Sałata odbije i po kolejnych 7 tygodniach mamy kolejne zbiory. Na jednej roślinie możemy tak zrobić do trzech razy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • Jest kwintesencją elegancji i dobrego gustu. W każdym szczególe zachwyca wysoką jakością. Potrafi być jednocześnie przytulna i niezwykle funkcjonalna. Może trudno w to uwierzyć, ale ten ideał... więcej