Jak niedrogo ozdobić dom na święta

Jeśli znajdziemy trochę czasu na samodzielne przygotowanie świątecznych ozdób, możemy zaoszczędzić nawet 100 zł.

Reklama

Do ozdabiania domu zachęćmy dzieci lub wnuki. Niech pomogą np. w pieczeniu pierniczków na choinkę. Jeśli mamy trochę więcej czasu, przygotujmy z nimi szopkę z piernikowego ciasta. Sprawimy maluchom mnóstwo radości i zaoszczędzimy co najmniej kilkanaście złotych na gotowej szopce.

Pod drzewkiem

Stos prezentów pod choinką to także świąteczna dekoracja. Nie poleżą tam wprawdzie długo, ale w czasie wigilijnej kolacji stworzą miły nastrój. Nie wydawajmy pieniędzy na ozdobne torebki, bo za jedną trzeba zapłacić co najmniej 5-6 zł. Zapakujmy upominki taniej i ciekawiej. Możemy użyć np. arkuszy szarego papieru i przewiązać paczki kolorowymi wstążkami.

Być może mamy takie w domu od otrzymanych w ciągu roku kwiatów lub prezentów. Szary papier można również ozdobić złotymi lub srebrnymi gwiazdkami i przewiązać pudełka nitkami włóczki w różnych kolorach. Prezenty ładnie będą też wyglądały zawinięte w kawałki tkaniny.

Stroik zamiast choinki

Za drzewko trzeba zapłacić nie mniej niż 50 zł, stroik kupimy za ok. 20 zł. Jeszcze taniej wyniesie nas, gdy zrobimy go sami. Sprzedawcy choinek dadzą nam za darmo odcięte gałązki. Bombki i lampki mamy w domu. Trzeba tylko dokupić ładną świeczkę.

Tanie dodatki

Świąteczny klimat tworzą drobiazgi. Zadbajmy więc, aby nie zabrakło w naszym domu serwetek czy świec z bożonarodzeniowym motywem. Za kilka złotych można także kupić lekkie białe śnieżynki lub sople do zawieszenia w oknie albo na zasłonach. I nie zapomnijmy o jemiole pod żyrandolem.

Aksamit i brokat

Magii świątecznym dekoracjom doda aksamit i brokat. Wykorzystajmy te materiały. Brokatowymi wstążeczkami możemy przewiązać świece. A jaśki ubierzmy w aksamitne poszewki. Gotowe są drogie, ale możemy uszyć je sami. To nie jest trudne, nawet bez maszyny do szycia.

Z drutu i korali

W sklepach możemy kupić mnóstwo, tańszych i droższych, świątecznych ozdób. Warto odwiedzić kilka takich punktów i przyjrzeć się tym dekoracjom. Jeśli mamy choćby niewielkie zdolności manualne, wiele z nich bez trudu wykonamy sami.

Ze stroikiem albo choinką z koralików i drutu na pewno sobie poradzimy i zaoszczędzimy nawet 100 zł. Przejrzyjmy też w domu kuferki z „nieszlachetną” biżuterią. Na pewno znajdziemy tam mnóstwo wisiorków i bransoletek, których już nie nosimy. A do dekoracji się przydadzą.

Własne ozdoby

Jeśli nasze choinkowe ozdoby są już zniszczone, a nie mamy pieniędzy na nowe, zróbmy je sami. Oryginalnie i pięknie będzie wyglądało drzewko przystrojone w zasuszone wcześniej plasterki cytrusów. Zawieśmy również na gałązkach własnoręcznie zawiązane kokardy z brokatowych i aksamitnych wstążek. Upieczmy i pomalujmy kolorowym lukrem pierniczki w kształcie gwiazdek, Mikołajów czy bałwanków.

Zapach świąt

Nastrojową i w dodatku pięknie pachnącą ozdobą mogą być cytrusy. Z pomarańczy, z dekoracyjnie powbijanymi goździkami i gwiazdkami anyżu, oraz z gałązek świerku lub jodły możemy zrobić stroik.

Jeśli ustawimy obok świecę, całość pięknie będzie się prezentować na wigilijnym stole.

Odświętny stół

Na udekorowanie wigilijnego stołu w ogóle nie musimy wydawać pieniędzy. Wystarczy położyć obok talerzy niewielkie gałązki świerku lub jemioły i przywiązać do nich po jednej maleńkiej bombce. Na środku stołu postawmy stroik ze świeczkami, bo to one tworzą nastrój.

Pamiętajmy, aby dekoracje nie były zbyt wysokie, bo mogą utrudniać gościom kontakt wzrokowy. Rolę świeczników świetnie spełnią lampki do wina, wypełnione do połowy koralikami lub barwionym piaskiem. Dekoracyjny piasek można kupić np. w Empiku lub przez internet. Kosztuje 4-10 zł za 500 g.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jest kwintesencją elegancji i dobrego gustu. W każdym szczególe zachwyca wysoką jakością. Potrafi być jednocześnie przytulna i niezwykle funkcjonalna. Może trudno w to uwierzyć, ale ten ideał... więcej