Jak nawilżyć powietrze

Pomogą w upał! Oddające wilgoć do otoczenia gatunki delikatnie nawilżają powietrze, lekko je schładzając. Ważna jest także zieleń listków, działająca kojąco na naszą psychikę...

Zdjęcie

/Arch./Fotolia
/Arch./Fotolia

Zawsze czyste...

Woda odparowuje nie tylko z podłoża roślin, ale także z ich liści. Dlatego tak ważne jest, żebyś regularnie je czyściła (miękką wilgotną szmatką) i – jeśli dana odmiana to lubi – zraszała. Nie stosuj nabłyszczaczy liści!

...i podlane

Reklama

By roślinne nawilżacze spełniły swoje zadanie, najpierw same muszą być odpowiednio... nawilżone. Oczywiście, chodzi o regularne podlewanie. Wszystkie rośliny lubią, gdy z konewki wydobywa się odstana woda (odparowana ze szkodliwych dla kwiatów substancji). Trzeba też pamiętać, że jedna roślina nie wystarczy, by poprawić powietrze w pomieszczeniu. Musi ich być przynajmniej kilka!

Ozdobna szeflera

Przyciąga wzrok oryginalnymi liśćmi, które odparowują dużo wody. Doskonale poczuje się zarówno w jasnym, jak i lekko półcienistym miejscu. Przycinaj wierzchołki pędów, a roślina będzie się bardzo ładnie rozkrzewiać.

Dekoracyjny filtr

Popularny skrzydłokwiat nie tylko nawilża nasze otoczenie, ale także eliminuje unoszące się w powietrzu szkodliwe substancje (takie jak np. benzen). By spełniał swoje zadanie, utrzymuj jego podłoże stale lekko wilgotne, co pewien czas – zraszaj roślinę. Stanowisko – od jasnego do półcienistego!

Minidrzewko

Lipka pokojowa szybko się rozrasta i oddaje dużo wilgoci do otoczenia, ale wymaga troskliwej opieki. Nie lubi przeciągów i zaduchu, stanowisko musi być jasne, ale światło – rozproszone.

Begonia

Nie tylko nawilża powietrze, ale – zgodnie z feng shui – otacza nas pozytywną energią. 9W kuchni ustaw ciborę. Lubi ciepło!

Cudowna paproć

Nie bez powodu jest ulubioną rośliną naszych mam i babć. Nefrolepis nie tylko ładnie się rozrasta, dekorując mieszkanie, ale i dobroczynnie wpływa na jego lokatorów. Oczyszcza powietrze z toksyn, ujemnie je jonizuje (neutralizując działanie np. komputerów, telewizorów), oddaje też wiele wilgoci. By cieszyć się jej dobroczynnym działaniem, co pewien czas podlewaj paprotkę... słabą herbatą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ogród, balkon czy taras to doskonałe miejsce do wypoczynku. Warto zagospodarować je tak, aby móc korzystać z nich z jak największą przyjemnością. Tworząc miejsce letniego wypoczynku, należy zadbać... więcej