Jak nagrać programy z telewizji?

Filmy, seriale lub programy w TV można nagrać, zachowując cyfrową jakość obrazu. Jakie są sposoby i jakie ograniczenia?

Zdjęcie

Zobacz, jak nagrać programy z telewizji /123/RF PICSEL
Zobacz, jak nagrać programy z telewizji
/123/RF PICSEL

Gdy nie możesz zasiąść przed telewizorem w porze nadawania ulubionego serialu albo telewizja równolegle nadaje dwa interesujące Cię programy, w sukurs przychodzą usługi nagrywania, zwane też PVR. Rozwiązania dostępne we współczesnych telewizorach i dekoderach są proste i wygodne.

Nagrywanie DVB-T

Telewizor z wbudowanym tunerem TV naziemnej DVB-T często jest wyposażony w złącze USB do odtwarzania filmów czy zdjęć z pendrive'a albo dysku USB. Rzadziej oferuje dodatkowo funkcję USB PVR i wtedy można na swój nośnik nagrywać programy darmowej DVB-T.

Reklama

Niestety, obejrzysz je na tym samym TV, a w czasie nagrywania nie uruchomisz innego kanału. USB PVR jest niemal normą w dekoderach DVB-T. Co ważne, nagrania są zapisywane w typowych formatach, więc można je potem odtwarzać na dowolnym urządzeniu – telewizorze, komputerze, dekoderze.

Są też modele z dwoma tunerami, np. Evolve Andromeda (ok. 190 zł), które pozwalają jeden program nagrywać, a drugi oglądać, albo zapisać dwa programy naraz. Nie zapominajmy o kodowanych stacjach DVB-T, dostępnych przez dekoder Cyfrowego Polsatu.

Również i te możesz nagrać na dysk USB, ale odtworzysz je tylko na tym samym dekoderze. Uwaga, przy nagrywaniu programów FTA z satelity (niekodowanych), możliwości są takie jak dla darmowej telewizji DVB-T.

Rejestrowanie płatnej TV

Do tego służą przede wszystkim dekodery operatorów z funkcją PVR. Potrzebny dysk albo jest już wmontowany i często ma pojemność 500 GB, albo trzeba kupić odpowiedni samemu.

W przypadku platform satelitarnych wybrane dekodery: 2 w Cyfrowym Polsacie (np. PVR HD 7000) i 3 w nc+ (np. wifi Premiumbox+) umożliwiają równoległe nagrywanie 2 programów albo nagrywanie jednego, a oglądanie drugiego. Warunek to doprowadzenie do dekodera dwóch kabli antenowych z tzw. konwertera twin.

Pozostałe tunery z PVR nagrają ten sam program co oglądany albo ten, który się zaprogramuje.

W sieciach kablowych właśnie tak jest najczęściej. Ale np. na dekoderze HD z nagrywarką od Vectry można nagrywać w tym samym czasie 2 programy, a na UPC Horizon nawet 4 (ramka na górze). Dysk jest zwykle zintegrowany z dekoderem, ale są wyjątki. Np. w Vectrze w modelu HD ADB trzeba mieć własny dysk USB i zamówić usługę USB PVR za 2 zł mies.

Nagrania są zabezpieczone przed przegraniem na komputer czy odtwarzaniem na innym urządzeniu niż to, które służyło do wykonania zapisu. Gdy korzystamy z modułu CAM CI+ w grę wchodzi nagrywanie na nośnik USB pod pewnymi warunkami.

Telewizor lub dekoder, w którym moduł jest umieszczamy, oferuje taką funkcję, zaś ani nadawca, ani operator nie zabezpieczyli programu bądź kanału przed zapisem. Np. korzystając z modułów Vectry, nie nagramy programu. Zarejestrowane materiały nie zawsze da się oglądać na dowolnym urządzeniu.

Nagrywarka DVD i magnetowid Owszem urządzenia te można podłączyć do dekodera – przez eurozłącze (SCART) albo kompozytowe wejście wideo i stereofoniczne audio – i nagrywać, ale tylko to, co właśnie oglądamy. No i obraz będzie kiepskiej jakości, bo analogowy. Bez przeszkód nagrasz tak darmowe stacje DVB-T i FTA.

Co do kodowanych kanałów z satelity lub kablówki, niektórzy operatorzy blokują na swoich dekoderach możliwość nagrywania w ten sposób – całkowicie (nc+) lub niektórych pozycji (Vectra).

Dekoder lub telewizor, które umożliwiają nagrywanie na zewnętrzną pamięć USB (dysk, pendrive), przy jej pierwszym podłączeniu będą chciały ją sformatować. Zatwierdź tę operację, jeśli chcesz nagrywać, ale pamiętaj, że stracisz wszystko, co znajduje się na nośniku.

Jeśli chcesz odtwarzać swoje filmy czy zdjęcia z dysku USB, nie akceptuj formatowania. Znajdź w instrukcji dekodera lub zapytaj operatora, jaką pojemność musi mieć nośnik USB, czy można użyć pendrive'a czy tylko dysku USB, by móc nagrywać i korzystać z funkcji timeshift.

UPC Horizon równoległe nagra 4 programy, gdy jest w stanie spoczynku albo gdy jeden z tych programów oglądasz. Gdy śledzisz inny program niż nagrywany, zarejestruj naraz 1, 2 albo 3 programy.

UPC Horizon i Vectra HD PVR automatycznie nagrywają wszystkie odcinki wskazanego serialu. Na UPC Horizon i Mediabox HD PVR możliwe jest zdalne nagrywanie za pomocą usługi UPC Horizon GO.

Chyba każdy oferuje timeshift - zatrzymanie programu na żywo i cofanie odtwarzania np. do 3 godz. wstecz (UPC Horizon), do 2 godz. (dekodery nc+ z dyskiem 500 GB).

Czasem nie jest podany czas, lecz miejsce na dysku zarezerwowane dla włączonej usługi timeshift (np. w tunerach Ferguson Ariva).

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

To i Owo

Zobacz również

  • Już od 16 października, tj. przyszłej środy, Park Rozrywki Energylandia zaprezentuje kolejną i zarazem ostatnią jesienną odsłonę, zatytułowaną Halloween Time. więcej