Jak kupować żywność ekologiczną?

„Eko”, „bio” „organic”: Nie daj się wpuścić w pułapkę modnych haseł. Na opakowaniach z żywnością szukaj unijnego logo rolnictwa ekologicznego. Zagwarantuje dobrą jakość produktu.

Coraz chętniej rozglądamy się w sklepach za tzw. zdrową żywnością. Wabią nas zielone etykiety, opakowania jak z babcinej spiżarni czy hasła typu „bio”.

Raz na jakiś czas jesteśmy w stanie zapłacić więcej za mleko, makaron, czy owoce, aby mieć gwarancję, że jemy żywność nieskażoną chemią. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), ostrzega, że zapewnienia tzw. ekologicznych producentów to często zwykłe oszustwo. Radzi, czym się kierować, robiąc zakupy.

Reklama

Nazwa sklepu nie gwarantuje, że kupimy w nim „zdrową żywność”. Ekobazar, ekologiczny targ może wprowadzać w błąd. Nie zawsze znajdziemy tam żywność, do wyrobu której użyto składników naturalnych czyli niemodyfikowanych genetycznie (nie GMO), bez sztucznych nawozów, chemicznych środków ochrony roślin.

Wygląd produktu nie świadczy o jego pochodzeniu

Dorodny czerwony pomidor, pachnąca truskawkami konfitura nie zawsze jest produktem „prosto z natury”. Prawdziwa żywność ekologiczna zwykle jest mniej atrakcyjna. Pozbawiona jest bowiem substancji poprawiających smak, barwę, konsystencję.

Krótsze terminy przydatności do spożycia. W większości przypadków do żywności ekologicznej nie są dodawane konserwanty i przeciwutleniacze. Dlatego produkty te należy spożyć szybciej niż te z chemicznymi dodatkami.

Ważne informacje na etykiecie. Na opakowaniu żywności ekologicznej musi znaleźć się unijne logo rolnictwa ekologicznego (powyżej), numer certyfikatu oraz oznaczenie miejsca, z którego pochodzą składniki produktu (np. „rolnictwo UE”, „rolnictwo spoza UE”, „Rolnictwo Polska”). Gdy warzywa i owoce sprzedawane są luzem, sprzedawca na prośbę klienta musi okazać certyfikat potwierdzający jakość produktów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również