Jak czyścić abażury?

Abażury wymagają częstego odkurzania i czyszczenia. Jeśli są szklane, nie sprawi nam to kłopotu, ale jeśli z innego materiału, to zadanie staje się trudne. Co zrobić, by sobie ten przykry obowiązek ułatwić?

Na początek

Koniecznością jest zdjęcie abażuru z lampki. Moczenie jej nóżki, która jest wykonana z metalu, powoduje pojawienie się rdzy. Części chromowane należy myć wodą z mydlinami, mosiężne i z innego metalu – wodą ze spirytusem (1:1). Ale od razu należy je wytrzeć do sucha.

Wrażliwy papier

Abażury papierowe lub pergaminowe trzeba regularnie odkurzać. Kurz, który nagromadził się między drobnymi zakładkami abażuru, usuniemy pędzlem o miękkim włosiu.

Reklama

Ewentualne zabrudzenia najlepiej wytrzeć zwykłą gumką lub kawałkiem czerstwego chleba (miękiszem, nie skórką!).

Elementy słomkowe i wykonane z rafii przecieramy gąbką zwilżoną surowym mlekiem lub słoną wodą. Przesuwa się ją zawsze zgodnie z kierunkiem ułożenia słomy i osusza ściereczką z mikrofibry.

Wiklina lub stal

Abażury z wikliny można czyścić dość mocnym roztworem soli i wody, co chroni je również przed żółknięciem. Potem należy dokładnie wytrzeć je miękką ściereczką i, po wysuszeniu, pędzelkiem nałożyć olej lniany. Abażur wykonany ze stali nierdzewnej najlepiej jest umyć ciepłą wodą z mydłem i wytrzeć do sucha.

Aby miał ładny połysk, nacieramy go ściereczką zwilżoną kilkoma kroplami gliceryny. Na koniec polerujemy go miękkim ręczniczkiem z mikrofibry lub irchą.

Tkanina i płótno

Abażury z tkaniny (bawełna, kreton) odkurzamy lub pierzemy ręcznie w roztworze letniej wody i delikatnego środka czyszczącego. Potem suszymy suszarką do włosów. Gdy pozostawimy je do samodzielnego wyschnięcia, na tkaninie pojawią się plamki z rdzy od metalowego stelażu.

Abażurów płóciennych nie powinno się moczyć, więc najlepiej je odkurzyć. Zaś abażury z chintzu (powleczonej warstwą wosku tkaniny bawełnianej) czyścimy przy pomocy wilgotnej gąbki i wycieramy do sucha irchą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również