Co robić, by storczyki pięknie kwitły

Orchidee, zwane u nas storczykami, aby pięknie kwitły, wymagają troski.

Reklama

Dobra rada

Nawilżaj powietrze. Storczyki źle znoszą suche powietrze, dlatego zimą, gdy grzeją kaloryfery, warto korzystać z nawilżacza albo obok doniczek ustawić napełnione wodą naczynia.

Nie tylko w bukiecie

Ten strojny kwiat często wręczamy jako prezent oraz wykorzystujemy w wiązankach ślubnych lub w różnego rodzaju dekoracjach. Niektóre gatunki szczególnie się do tego nadają, np. cymbidium – zachwycające urodą i wyjątkowo trwałe.

Dawniej znane tylko z kwiaciarni, teraz możemy uprawiać je również w doniczkach. Aby cymbidium pięknie i obficie kwitło, dobrze jest od maja do października wystawiać je do ogrodu.

Jak pielęgnować?

Rodzina storczyków jest wielka, dlatego każdy rodzaj trzeba traktować indywidualnie, zgodnie z jego preferencjami. Mogą różnić się zapotrzebowaniem na wilgoć, nasłonecznienie, wodę oraz substancje mineralne.

Ważne, by zapewnić im specjalne podłoże oraz nawóz (płynny dla wszystkich storczyków albo dolistny dla epifitów). Raz dziennie letnią, miękką wodą spryskuj ich korzenie i liście, kwiaty osłaniaj, bo mokre szybciej zwiędną.

To ciekawe!

Pachnące laski wanilii, którymi aromatyzujemy ciasto, to nic innego jak... nasienniki orchidei. Jeśli chciałabyś samodzielnie je wyhodować, poszukaj w sklepach ich sadzonek.

Nie zawsze udaje się doczekać nasienników, ale kwiaty również pięknie pachną. Ta odmiana orchidei jest pnączem, więc trzeba zapewnić jej podporę.

Bez podłoża

Część storczyków, np. falenopsis, to epifity, które w naturze nie rosną w ziemi, tylko przyczepione do konarów drzew. W podobny sposób można uprawiać je w domu, ale wymaga to częstszego zraszania (nawet dwa razy dziennie).

Orchideę przymocuj do pnia czy gałęzi zielonym, izolowanym drucikiem florystycznym, zwykły mógłby zardzewieć i uszkodzić delikatne tkanki rośliny.

Moda na niebieskie

Warto wiedzieć, że nietypowy kolor modnego w ostatnich latach niebieskiego falenopsisu nie jest dziełem natury, tylko hodowców. Nie zdziw się więc, gdy z czasem się zmieni.

Przy następnym kwitnieniu falenopsis zblednie, a przy kolejnym będzie klasycznie biały. Takie farbowane storczyki nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Nietypowe okazy

Aby zobaczyć mniej popularne gatunki storczyków, warto wybrać się na ich wystawę. Często przy okazji organizowane są również giełdy, na których można kupić takie niezwykłe okazy jak np. Paphiopedilum – sabotek, Cattleya czy Laeliocattleya, czyli mieszaniec Laelii i Cattleyi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Życie na gorąco

Zobacz również