Co powinno się znaleźć w apteczce

Bywa, że dziecięce harce kończą się... przeziębieniem lub kontuzją. Sprawdź, jakie medykamenty warto o tej porze roku mieć pod ręką.

Reklama

Rozpalone czoło i gorączka w środku nocy, stłuczone kolano, skręcona kostka... Takie niespodzianki miewają dla rodziców dzieci bawiące się zimą na dworze. Aby szybko udzielić malcowi pomocy, już teraz przygotuj odpowiedni zestaw ratunkowy (przydatne informacje znajdziesz w ramce poniżej). Przede wszystkim jednak spróbuj zapobiegać problemom, np. ubieraj dziecko odpowiednio do pogody, sprawdzaj, czy górka, na której się bawi, jest bezpieczna, a sanki i narty są sprawne.

...w domu

✓ Pakiet antyprzeziębieniowy na czele z witaminą C (w tabletkach do ssania lub syropku). Przydadzą się także: inhalująco-rozgrzewająca maść do wcierania w klatkę piersiową i plecki oraz... bańki (tradycyjne lub nowoczesne, bezogniowe). Te ostatnie warto postawić np. w przypadku nawracających infekcji.

✓Zestaw antygrypa. W sezonie zwiększonych zachorowań na pewno bezpiecznie jest mieć środek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny (dostosowany do wieku dziecka). Przyda się w razie nagłych, silnych dolegliwości.

✓Preparat nawadniający na wypadek grypy żołądkowej z wymiotami i biegunką. Są to saszetki z proszkiem, który w razie potrzeby rozpuszcza się w wodzie. Taki płyn zawiera glukozę i elektrolity.

✓Lecznicze soki i zioła. Często to od nich warto rozpocząć batalię z infekcją, np. gdy objawy są jeszcze słabo nasilone. Dobroczynny wpływ na dziecięcy organizm mają sok malinowy (dodany np. do herbatki rumiankowej), lipa (do napotnego naparu), szałwia (do płukanki na gardło).

...na wyjeździe

✓Środek przeciwko chorobie lokomocyjnej lub termos z herbatką imbirową (jeśli dziecko ją lubi) – na wypadek, gdyby maluchowi zrobiło sie niedobrze podczas podróży.

✓Minikomplet antyinfekcyjny czyli termometr, witamina C oraz środek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny.

✓Tabletki węgla i preparat nawadniający. Pomogą złagodzić objawy zatrucia pokarmowego oraz grypy żołądkowej.

✓Żel chłodzący z mentolem. Szybko złagodzi ból wywołany np. stłuczeniem kolana lub skręceniem kostki, zmniejszy obrzęk i przyspieszy wchłonięcie się siniaków.

✓Bandaż elastyczny do zrobienia opatrunku uciskowego, gdyby maluch skręcił lub zwichnął kończynę. Zacznij od owinięcia okolicy znajdującej się kilka centymetrów poniżej miejsca urazu (niezbyt mocno), następnie zabandażuj chory staw (mocniej) i okolicę powyżej (luźno).

W każdym przypadku palce u ręki lub nogi pozostaw niezabandażowane. Gdyby zrobiły się blade, spuchnięte, poluźnij opatrunek!

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • 4 naturalne sposoby na piękne zęby

    ​Już od dawna wiadomo,że sama pasta nie wystarczy,by mieć zdrowe i lśniące zęby. Dlatego warto regularnie fundować sobie również inne zabiegi pielęgnacyjne,które pomogą uporać się z najczęstszymi... więcej