Bigos. Jak zrobić najlepszy?

Sekret dobrego smaku tego dania tkwi w przegryzieniu się wszystkich składników. Im dłużej gotujesz bigos, tym jest smaczniejszy! Najlepszy jest po kilku dniach.

Wszyscy znamy to polskie, tradycyjne danie, pojawiające się na stołach nie tylko w okresie świąt. Mało kto jednak wie, że w dawnej Polsce bigos robiono bez kapusty. Pierwotnie nazwą tą określano sposób siekania, nieco później bigos kojarzono z galaretą z pokrojonych mięs. W XVIII w. ewidentnie była to już potrawa z gotowanej kapusty i siekanego mięsa.

Reklama

Wiele wariantów Danie to najczęściej jemy z dodatkiem mięsa, ale możesz też spróbować przyrządzić je w wersji jarskiej, np. z cukinii albo z marchewką, pieczarkami, grzybami leśnymi i suszonymi owocami. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich upodobań i wyobraźni kulinarnej.

O czym pamiętać? Jako jedno z nielicznych dań, bigos nie traci walorów smakowych przy odgrzewaniu. Wręcz przeciwnie, staje się coraz lepszy. Odgrzewając danie, powinno się lekko podlewać je czerwonym, wytrawnym winem, co wzbogaca jego winno-kwaskowe walory smakowe i aromat.

Jakie mięso do bigosu?

Najczęściej przygotowujemy to danie z mięsem wieprzowym oraz boczkiem. Podstawową zasadą przy kupowaniu mięsa do bigosu jest wybieranie kawałków mięsistych, ale dość tłustych. Z wieprzowiny odpowiednia jest łopatka lub karkówka. Wołowe gulaszowe też będzie dobre, ale można dodać wtedy ciut więcej boczku lub kiełbasy.

Początki tego dania sięgają XV w., kiedy to pewna oszczędna gospodyni chciała wykorzystać resztki potraw, które zostały jej po świętach. I tak powstał bigos.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Na żywo

Zobacz również

  • Każdej zimy tęsknimy za latem i upalnymi dniami, ale kiedy nadchodzą, często mamy ich dosyć. Powodem są palące promienie słoneczne, które wszystkim zamkniętym czy to w domach czy też w biurach,... więcej