Bezpieczne dane? Tylko z dyskiem zewnętrznym

Nawet jeśli jesteś szczęściarzem, który o wirusach słyszał dotąd tylko od znajomych, komputer warto zabezpieczyć. Pracę wielu lat, dokumenty i zdjęcia możesz stracić w ułamku sekundy. Kłopotom można zapobiec – wystarczy poręczny, 2,5-calowy dysk zewnętrzny.

Podstawowa funkcja dysku zewnętrznego to zabezpieczanie danych. Większość użytkowników z roku na rok korzysta z lawinowo rosnącej liczby plików i wolna przestrzeń twardego dysku komputera topnieje coraz szybciej.

Dzięki dyskowi zewnętrznemu odciążymy twardy dysk komputera. Najlepiej stworzyć sobie nawyk regularnego zgrywania plików (robienia back- upu), z których nie korzystamy stale, a których nie chcemy kasować.

Reklama

Wybierając dysk, zwróćmy uwagę nie tylko na pojemność, ale i na obecność interfejsu USB 3.0, umożliwiającego o wiele szybszy transfer danych niż wersje starsze. Mają go wszystkie opisywane przez nas dyski. USB 3.0 rozpoznamy po niebieskim kolorze, choć niektórzy producenci nie stosują się do tej reguły.

Skorzysta nie tylko komputer

Poza parametrami technicznymi ważna jest bardzo solidna obudowa. Gdy pracujemy w pośpiechu, może się zdarzyć, że podpięty do komputera dysk spadnie na podłogę, tylko odpowiednio mocna konstrukcja obudowy może gwarantować przetrwanie naszych danych.

Dysk zewnętrzny ma jednak znacznie więcej funkcji niż tylko przechowywanie plików z komputera. Ze zdjęć, filmów albo muzyki skopiowanych na dysk możemy korzystać np. na telewizorze Smart TV.

Teoretycznie wystarczy podłączyć dysk przy pomocy łącza USB, ale niekiedy zdarzają się niespodzianki, np. kiedy TV nie rozpozna podłączonego przez USB 3.0 dysku.

Kolejne urządzenia, do których możemy podłączyć dysk zewnętrzny, to tablety i smartfony z Androidem lub systemem Windows, trzeba tylko użyć kosztującego ok. 20 zł adaptera mini-USB (nie będzie to jednak możliwe z gadżetami Apple – iPadem i iPhone’em).

Jeśli natomiast zainwestujesz ok. 120 zł w adapter Wi-Fi, będziesz mógł bezprzewodowo korzystać na innych urządzeniach z treści zapisanych na dysku – nie tylko na tablecie czy smartfonie, ale również na laptopie. Istnieją też bezprzewodowe dyski Wi-Fi, jak np. LaCie Fuel. Z danych możemy korzystać na wielu urządzeniach i uwalniamy się od irytujących kabli, ale dyski te nie należą do tanich.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

To i Owo

Zobacz również

  • Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, przestrzeń, która powinna być naszą oazą spokoju. Pragniemy nie tylko w niej odpoczywać, ale także spędzać czas z najbliższymi. Aby tak było,... więcej