Beza idealna

Wbrew pozorom upieczenie bezy to nietrudne zadanie. Najważniejsze jest ubicie piany z białek na sztywno. A potem upieczenie, czy raczej wysuszenie jej tak, żeby z wierzchu była krucha, a wewnątrz miękka.

Ubijanie

Do oddzielonych od żółtek białek dodajemy szczyptę soli lub odrobinę soku z cytryny. Ubijamy je ręcznie lub mikserem na wolnych obrotach na zimno lub na parze. Gdy piana zrobi się biała i jednolita, dodajemy cukier i ubijamy, aż będzie lśniąca. Jest wtedy gotowa do suszenia.

Suszenie

Reklama

Dzielimy ją na małe kleksy lub na blaty do tortów. Porcjujemy na papier do pieczenia – wtedy bez problemu zdejmiemy je z blachy. Skropmy je delikatnie wodą, a będą wyjątkowo kruche. Bezy suszymy w temperaturze 120–140ºC. Gotowe zabarwią się na jasnozłoty kolor.

Krojenie

Torty bezowe nie będą się kruszyły podczas krojenia, gdy nóż posmarujmy tłuszczem. Ciasto z bezą na wierzchu posypmy przed pieczeniem cukrem pudrem, by uniknąć kruszenia się w trakcie krojenia.

ekspert Rewii Radzi Hanna Szymkiewicz – doświadczona mistrzyni kulinarna

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • Demaskujemy sztuczki operatorów

    Firmy coraz ostrzej walczą o klientów kablówki, telefonów i internetu. Aby zdobyć ich jak najwięcej i zatrzymać, stosują różne triki – "przereklamowują” swoje usługi lub nie mówią wszystkiego... więcej