Balkon na 4 strony świata. Jakie kwiaty posadzić?

Dobierz odpowiednie rośliny na balkon. Podpowiemy, jakie gatunki kochają słońce, a które lepiej czują się w cieniu.

Nawet nieduży balkon możesz zamienić w zieloną oazę. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać rośliny. Wybór jest ogromny – masz do dyspozycji różne kwiaty, zioła, warzywa, owoce oraz małe krzewy i drzewka. Wiele z nich przywędrowało do nas z krajów południowych, jak np. okazała obsypana różowymi kwiatami bugenwilla.

Reklama

Warto sięgnąć też po rodzime, nieco zapomniane, róże. Do uprawy doniczkowej najlepiej nadają się niższe odmiany róż wielokwiatowych lub róże miniaturowe. Na słonecznym balkonie kwitną obficie przez całe lato!

Bardzo dekoracyjne są także pnącza – np. groszek pachnący i fasolka. Można z nich wyczarować zieloną ścianę, która da schronienie przed słońcem.

Balkon od wschodu

Warunki

Słońce operuje na nim od rana do południa. Światła jest dość, ale trzeba pamiętać, że poranne słońce nie jest tak mocne jak to popołudniowe, więc przez większość dnia panuje tu chłód i cień. Balkon się nie nagrzewa.

Najlepsze rośliny

W tych warunkach ładnie rosną dekoracyjne, lubiące półcień i wilgotną ziemię hortensje ogrodowe, które można też uprawiać w doniczce. Najlepsza na balkon odmiana to Sybilla.

Poradzą też sobie begonie, szczególnie ich odmiany różyczkowe np. Solenia, która kwitnie obficie cały sezon i pięknie prezentuje się w koszach.

Od wschodu dobrze będą się też czuły różne pnącza, które nie lubią ostrego słońca, np. clematisy. Wolą stanowiska osłonięte od wiatru.

Balkon od zachodu

Warunki

Słońce świeci tu po południu. Latem jest ono mocne, więc balkon zachodni bardzo się nagrzewa. Panują tu więc podobne warunki jak na balkonie od południa.

Najlepsze rośliny

Pięknie wybarwione fuksje, np. California Dreamers. Wyglądają efektownie sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami. Sprawdzą się też łatwe w uprawie lobelie, np. Blue Star o delikatnych niebieskich kwiatach.

Do donic stojących polecamy stokrotki afrykańskie (osteospermum) lub pelargonie dostępne w rozmaitych kolorach.

Balkon od północy

Warunki: Słońce świeci tu tylko chwilę, bardzo wcześnie rano. To najtrudniejszy balkon do aranżacji, bo ze względu na chłód i brak słońca wiele kwiatów nie chce tu kwitnąć.

Najlepsze rośliny: Poradzą sobie tu niecierpki i barwinki, które dobrze czują się w cieniu. Wymagają lekko wilgotnej gleby próchniczej i kwitną przez cały sezon. Pięknie wyglądają w wiszących doniczkach.

Dobrze będą się tu też czuły różne gatunki traw, np. miskanty, rozplenice, turzyce i rośliny o ozdobnych liściach jak bluszcz czy koleus.

Na takim balkonie można też „zagrać” dodatkami. Kupić efektowne donice w ciekawych kształtach, które ożywią przestrzeń.

Pomysł na... kompozycję

Hortensje i begonie jeszcze bardziej zyskają na urodzie, jeśli stworzysz z nich kompozycję. Pięknie zaprezentują się w wiszącej skrzynce w towarzystwie zielonego bluszczu.

Agnieszka Namysł

Balkon od południa

Warunki

Doskonałe! Przez cały dzień świeci tu słońce. To najłatwiejszy balkon do aranżacji, można na nim stworzyć bogatą kompozycję. Minus? Gdy jest upał, kwiatom grozi przesuszenie, trzeba je więc obficie podlewać.

Najlepsze rośliny

Wszystkie odmiany surfinii i petunii. Najpiękniej wyglądają petunie kaskadowe, które zachwycają mocnymi kolorami, np. Scarlet i Yellow. Sprawdzą się też pnące bugenwille, które kwitną obficie całe lato, okazałe dalie oraz odporny na suszę złocień.

Pomysł na...ogródek ziołowy

Na balkonie południowym świetnie rosną też zioła. W glinianych donicach (trzymają wilgoć) zasadź miętę, rozmaryn, tymianek, bazylię. Będą pachnieć całe lato!

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Świat kobiety

Zobacz również

  • Co robić, by oddychać świeżym powietrzem?

    Skażone rujnuje nasze zdrowie. Ponad 95 procent zanieczyszczeń powietrza w Polsce pochodzi z domowych kominów i samochodowych spalin. więcej