Babie lato w domu i na balkonie

Przydomowy ogródek cieszący oko aż do zimy i bukiety jak…marzenie. Oto nasze propozycje!

Koniec wakacji nie oznacza zamknięcia kwiatowego sezonu. Letnie kwiaty tracą swój urok, ale jesienne już zaczynają kusić nas barwami. Zresztą, nie tylko one –  zachwyt wzbudzą też oryginalnie ubarwione liście, owoce czy ozdobne warzywa. Stworzysz z nich wspaniałe bukiety i kompozycje w balkonowych skrzynkach. Właściwie pielęgnowane, długo będą ozdobą!

Reklama

Wybór jesiennych piękności jest bogaty. Urzekają formą i kolorystyką. Wrzosy nawet gdy zasuszą się pod koniec jesieni, będą dobrze wyglądać. Lubią słoneczne stanowiska, ale w półcieniu też ładnie kwitną. Uważaj, by nie zalać im podłoża.

Turzyca to efektowna trawa, która nawet zimą zachowuje urodę. Idealna ozdoba balkonów na wysokich piętrach, gdzie jest wietrznie i słonecznie.

Astry - do wiszących pojemników wybieraj karłowate odmiany.

Bluszcz efektownie uzupełni jesienne skrzynki. Zielony cały rok, ochroni inne rośliny przed chłodem.

Barwne owoce papryki zastąpią kolorowe kwiaty letnich odmian.

W wiszących koszach pięknie prezentować się będą astry i wrzosy zestawione z płożącymi bluszczami i zwisającymi trawami. W skrzynkach lub doniczkach między astrami posadź miniaturową paprykę – dobrze się czuje w ich towarzystwie. Ciekawym uzupełnieniem balkonowych kompozycji może być też ozdobna kapusta.

Warto wiedzieć

Sadząc rośliny w okrągłym pojemniku, zacznij od środka. Najpierw największe i najwyższe kwiaty, potem drobniejsze. Z samego brzegu posadź pnącza i zwisające trawy.

Barwny bukiet na specjalne okazje i uroczystości

Gdy zapraszamy gości, chcemy, by dom wyglądał wyjątkowo. Z tej okazji warto zrobić efektowny bukiet na stół. Duże kwiaty różnych odmian dalii kontrastują ze smukłymi kłosami zbóż (można je zastąpić trawami) i delikatnymi baldachimami kopru ogrodowego. Takie połączenie sprawia, że bukiet wygląda bardziej przestrzennie. Oryginalnym pomysłem jest wkomponowanie owoców, np. kiści winogron lub gałązek rajskich jabłuszek.

Nawłoć – polska mimoza

Znajdziesz ją wszędzie: rośnie przy drogach, na łąkach i na niezagospodarowanych skwerkach. Na wsi i w mieście. Należy do rodziny astrowatych, ale jest do mimozy bliźniaczo podobna, a… nic nie kosztuje. Zebrana w bukiet wygląda jeszcze piękniej niż dziko rosnąca. Wstawiając nawłocie do wazonu, oberwij listki na tej części łodygi, która będzie zanurzona i co dwa-trzy dni zmieniaj wodę. Dzięki temu będziesz cieszyć się bukietem nawet dwa tygodnie! n Nawłoć najlepiej prezentuje się solo, w prostych wazonach bez ozdób. Jej żółte pióropusze w różnych odcieniach będą ładnie kontrastować np. z granatowym lub bordowym naczyniem. Przejrzyste szklane – doda bukietowi szlachetności.

Jak zrobić bukiet z dyni?

1. Zetnij górną część warzywa. Wyjmij nasiona (możesz je wysuszyć w piekarniku) i wydrąż część miąższu, tak by zrobić miejsce na pojemnik.

2. Dopasuj szklane naczynie. Dobierz np. słoik takiej wielkości, by jak najbardziej przylegał do dyni i nie przesuwał się. Puste przestrzenie możesz wypełnić pogniecionymi torebkami foliowymi lub folią aluminiową.

3. Ułóż bukiet. Najprościej ułożysz okrągłą kompozycję, dokładając kolejne gałązki na ukos (tak jak na zdjęciu). Możesz też wykończyć bukiet gałązkami głogu lub jarzębiny. Sklej bukiet taśmą samoprzylepną i wyrównaj łodygi, przycinając je sekatorem.

4. Efektowna dekoracja. Wstaw gotowy bukiet do naczynia z wodą, które jest w dyni. Taka dekoracja będzie radosną ozdobą stołu lub komody. Wzmocnisz efekt, ustawiając obok bukietu malut kie ozdobne dynie lub tacę z owocami.

Pomocnicy domowego dekoratora

1. Kolorowe taśmy samoprzylepne. Dzięki nim w 5 minut odświeżysz np. stare donice. Wystarczy nakleić ciasno – jeden przy drugim – kolorowe paski.

2. Sekator. Niezastąpiony przy robieniu bukietów i kwiatowych dekoracji. Przytniesz nim twardsze gałązki. A poza tym… przystrzyżesz drzewka w doniczkach.

3. Mała łopatka. Ułatwia przesadzanie roślin w domu i w ogrodzie. Powinna być lekka, a jej trzonek musi dobrze leżeć w dłoni (nie powinien się ślizgać).

4. Pistolet do klejenia na gorąco. W zestawie zawiera wkłady silikonowe, które potem możesz dokupić. Dzięki niemu szybciej i łatwiej tworzyć dodatkowe ozdoby, np. wkleić w środki kwiatów kolorowe kamyki lub perełki, doklejać do wazonów suszone główki kwiatów lub kokardki z wstążek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Naj

Zobacz również

  • Uwaga na kleszcze

    Przenoszą bardzo poważne choroby, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu Twojego pupila. Nie lekceważ więc sprawy i przygotuj się na sezon kleszczowy. więcej