Akcesoria samochodowe potrzebne zimą

Apteczka: sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne elementy i czy opatrunki lub leki nie są przeterminowane. Najlepiej trzymaj ją w schowku.

Reklama

Zimowy płyn do spryskiwaczy: w zimie zużywa się go o wiele więcej, dlatego miej w zapasie jedno opakowanie.

Saperka: miejmy nadzieję, że się nie przyda za często, ale czasem będzie to jedyne narzędzie, którym uda Ci się odkopać samochód spod grubej warstwy śniegu.

Żarówki: trzymaj na wszelki wypadek cały komplet.

Trójkąt: jest obowiązkowy, na pewno to wiesz!

Łańcuchy: jeśli mieszkasz na terenach wyżynnych lub o drogach szutrowych, na pewno przydadzą Ci się łańcuchy na koła.

Linka holownicza: przyda się, gdy wszelkie sposoby uruchomienia auta na drodze zawiodą.

Kable zapłonowe: warto je mieć w bagażniku w czasie mrozów. Jeśli nie Tobie, przydadzą się może, gdy będziesz pomagać sąsiadowi.

Warunki zimowe potraktuj poważnie. Przecież przed dłuższą wyprawą samochodem także sprawdzasz, czy masz sprawne i kompletne wyposażenie. Dlatego zrób sobie „listę do odhaczenia” i po kolei sprawdzaj, czy masz poniżej przedstawiony sprzęt.

Na zimę warto dołączyć do obowiązkowego i podstawowego wyposażenia także saperkę, kable zapłonowe i linkę holowniczą – nigdy nie wiesz, z jakich tarapatów przyjdzie Ci wyciągać auto.

Zwróć uwagę, że niektóre elementy muszą być na odpowiednim miejscu w samochodzie – na przykład gaśnica, inaczej grozi ci mandat, tak jakbyś jej nie posiadał. Możesz także zmienić na czas zimy chodniczki na gumowe, by łatwiej je czyścić.

Gaśnica: po pierwsze, sprawdzaj okresowo jej przydatność. Pamiętaj, że gdy choć raz użyłeś gaśnicy, musisz ją naładować lub kupić nową. Według przepisów powinna znajdować się pod ręką, a nie w bagażniku!

Chodniczki: w zimowej plusze i śniegu najlepiej zrezygnować z ładnych welurowych chodniczków na rzecz prostych i funkcjonalnych gumowych.

Niezbędne!: oprócz skrobaczki do szyb i szczotki do odgarniania śniegu, w bocznym schowku miej kamizelkę odblaskową i latarkę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Sypialnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, przestrzeń, która powinna być naszą oazą spokoju. Pragniemy nie tylko w niej odpoczywać, ale także spędzać czas z najbliższymi. Aby tak było,... więcej