7 sposobów na wiosenny balkon za grosze

Jeśli ustawimy na nim rośliny uprawiane w domu, nic nie wydamy na nowe. A gdy posiejemy w skrzynkach zioła i kwiaty na prezenty, zarobimy ok. 100 zł miesięcznie.

Oświetlenie bez prądu

Wieczorny odpoczynek na balkonie możemy sobie uprzyjemnić dzięki nastrojowemu oświetleniu. Rozmieśćmy w kilku miejscach lampiony ze świeczkami. W sklepach z artykułami do domu i ogrodu można je kupić już od 10 zł za sztukę. Nie warto więc wydawać pieniędzy na instalację elektrycznego oświetlenia i dodatkowo płacić za prąd.

Rośliny z mieszkania

Balkon możemy ozdobić roślinami, które mamy w domu i nie wydawać pieniędzy na nowe. Wakacje na świeżym powietrzu dobrze zrobią np. zielistkom i bluszczom. Można je wynieść już w maju. W czerwcu wystawmy bugenwillę, fuksję, oleander, palmy i kaktusy.

Reklama

Tanie podlewanie

Gdy mamy dużo roślin na balkonie, wzrosną nam opłaty za wodę, którą będziemy je podlewać. Aby tego uniknąć, wykorzystajmy tzw. szarą wodę, czyli tę po płukaniu sałaty, ziemniaków lub owoców. Nie wylewajmy też do zlewu resztek niesłodzonej herbaty. Podlejmy nią rośliny, które lubią kwaśną glebę.

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Ziołowy ogródek

Przez całe lato możemy zrezygnować z kupowania bazylii, natki pietruszki, koperku czy innych ziół przyprawowych. Uprawiajmy je na własnym balkonie w skrzynkach lub doniczkach. Dzięki temu zaoszczędzimy co najmniej 50 zł. Sadzonki możemy kupić w hipermarkecie lub sklepie ogrodniczym. Zapłacimy ok. 5 zł za doniczkę. Taniej wyniesie nas wsianie ziół. Za nasiona zapłacimy ok. 2 zł. Na pierwsze zbiory musimy jednak poczekać 5-6 tygodni.

Kwiaty na prezent

Połączmy przyjemność uprawiania kwiatów na balkonie z oszczędzaniem. Posadźmy w plastikowych doniczkach rośliny, które będziemy mogli wręczyć komuś np. na imieniny, urodziny czy inne okazje. Świetnie nadają się do tego choćby storczyki, fiołki alpejskie, begonie, azalie czy niebieskie campanule.

Gdy zakwitną, owińmy doniczkę ozdobną folią lub papierem i przewiążmy wstążką. Możemy też umieścić ją w ładnej, ceramicznej lub szklanej osłonce. Wręczając w prezencie kwiaty z własnych upraw, zaoszczędzimy ok. 20-50 zł. Jeśli mamy wśród znajomych kilku solenizantów lub jubilatów, to oszczędności będą znaczące.

Kawiarnia za oknem

Ładnie urządzony, ukwiecony balkon może być doskonałym miejscem na spotkanie z przyjaciółką. Zamiast umawiać się w kawiarni i płacić co najmniej kilkanaście złotych za kawę i niewielkie ciastko, zaprośmy gościa do siebie. Podanie domowych słodkości i świeżo zaparzonej kawy pozwoli zmniejszyć wydatki co najmniej o 6-7 zł na osobę.

Własne owoce i warzywa

Na balkonie możemy uprawiać nie tylko zioła i kwiaty, ale także owoce i warzywa. Zapytajmy w sklepach ogrodniczych o balkonowe truskawki i poziomki.

Kwitną od wiosny aż do przymrozków i cały czas owocują. W lipcu można kupić krzaczki balkonowej papryki i zrywać dojrzałą przez całe lato i jesień. Świetnie udają się też pomidory o małych owocach oraz przepyszna psianka pepino.

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Zobacz również

  • Co zamiast mięsa?

    Latem łatwiej ograniczyć jego spożycie, bo mamy dużo warzyw i owoców, które mogą je zastąpić. więcej