5 ważnych zasad czyszczenia ubrań

1. Działaj jak najszybciej

Nawet najtrudniejsze plamy mogą zniknąć z tkaniny, jeśli będziesz działać od razu. Natychmiast po zabrudzeniu przyłóż do plamy np. papierowy ręcznik, by wchłonął substancję plamiącą.

Reklama

Wiele zabrudzeń od razu można przepłukać wodą (choćby mineralną) i zaprać.

2. Odplamiaj do skutku.

Nigdy nie prasuj ubrań, z których nie usunęłaś wszystkich zabrudzeń. To je tylko utrwali!

3. Czasem wystarczy mydło

Wiele skaz zniknie podczas późniejszego prania w pralce, jeśli wcześniej zapierzesz je np. zwykłym, szarym mydłem (kosztuje ok. 1,5 zł, kupisz je w każdej drogerii). Możesz także sięgnąć po specjalne mydełko do odplamiania (kosztuje ok. 6 zł).

4. Delikatnie zapieraj

Zawsze usuwaj plamy osuszając je, kierując się od ich zewnętrznej krawędzi do wewnętrznej. Dzięki temu nie powiększysz zabrudzenia i nie wetrzesz go we włókna tkaniny.

5. Postaw na bezpieczeństwo

Postaraj się... nie narobić większych szkód, odplamiając ciuszek. Pod zabrudzone miejsce wsuń np. papierowy ręcznik, by substancja plamiąca nie przenikła do spodniej warstwy ubrania. Zanim przystąpisz do usuwania plam, zrób test na mało widocznej części ciuszka (może być to np. wewnętrzny szew).

Artykuł pochodzi z kategorii: Porady

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Jest kwintesencją elegancji i dobrego gustu. W każdym szczególe zachwyca wysoką jakością. Potrafi być jednocześnie przytulna i niezwykle funkcjonalna. Może trudno w to uwierzyć, ale ten ideał... więcej